Klimatická záhrada = živá učebnica na našej škole
V rámci grantového programu Nadácie SPP – SPPoločne pre komunity – sme premenili školský dvor na klimatickú záhradu. K existujúcim dažďovým záhradám a ekoučebni pribudlo jazierko, ktoré postupne vytvorí vodný biotop.
Vieme, že trávnik nedokáže zadržať uhlík, zvlhčovať, udržiavať mikroklímu, ale lúka áno – preto časť pozemku sme vyhradili pre „divočinu“ tzn. miesto bez zásahu človeka.
Podľa štatistík klesá množstvo a rôznorodosť hmyzu - opeľovačov. Na ich prilákanie sme vysadili trvalky – echinacea, ježibaba, levanduľa, kocúrnik, chrastavec, čistec, topoľovka, .... (Mnohé z nich majú aj liečivé účinky.) Nielen opeľovače, ale aj iné druhy hmyzu tu nájdu svoje útočisko v podobe „hmyzieho hotela“.
Kompost je základné pôdne aditívum, ktoré zlepšuje úrodnosť a štruktúru pôdy. Preto tu máme dvojkomorový komposter, postavený z použitých paliet.
Možno niekto ani netuší, že zelenina sa dá pestovať skoro všade, aj na betóne. Dva vyvýšené záhony sú toho dôkazom. K starému vysokému plotu dievčatá vysadili pavinič, ktorý ho premení na vertikálnu „zelenú stenu“.
Ako udržiavať takúto záhradu sa postupne učíme na školeniach a workshopoch.
Jednoducho - vzniklo jedinečné miesto pre vzdelávanie, oddych, terapiu a spoluprácu. Svoj čas si tu môžu krátiť aj zákazníci, ktorí čakajú na naše kozmetické a kadernícke služby.
|
Na školskom dvore pribudli vyvýšené záhony a prírodné kompostovisko
Od Nadácie SPP v rámci grantového programu SPPoločne pre komunity sme dostali financie aj na vybudovanie vyvýšených záhonov. Je to neuveriteľné, ale zelenina sa dá pestovať všade – aj na betóne ??. Máme dva záhony postavené z paletových ohrádok. Na dno sme dali hrubé konáre, potom tenšie vetvičky, lístie, pokosenú trávu, štiepku (zo školského štiepkovača – pozri foto), zeminu z výkopu. Nakoniec dievčatá z I. I nasypali záhradnícky substrát. Samozrejme, že sadiť teraz nebudeme, ale až na jar. Priesady zeleniny si sami vypestujeme.
V tieni, pod stromami, máme nové prírodné kompostovisko. Čo to je? Kompostovanie predstavuje jeden zo základných pilierov, ako sa starať o našu planétu a určitým spôsobom jej pomôcť. Odborníci celý tento proces označujú ako riadený a kontrolovaný cyklus, pri ktorom sa rozkladá bio odpad za pomoci živých organizmov, čiže mikroorganizmov. Celý proces prebieha za prístupu kyslíka. Takýmto spôsobom dokáže vzniknúť kompost – organické hnojivo bez umelých prísad, ktoré je pre rastliny omnoho lepšie.
|