headerphoto

•   •   •

STÁŽ V SEVILLE - 2018


Sevilla je finančné, kultúrne a umelecké hlavné mesto južného Španielska. Je to hlavné mesto Andalúzie a provincie Sevilla. Má rozlohu 140 km2 a 704-tisíc obyvateľov. V celej zastavanej oblasti žije vyše milión obyvateľov a v metropolitnej oblasti, spolu so satelitnými mestami, 1,3 milióna obyvateľov. Tvorí štvrtú najväčšiu metropolitnú oblasť v Španielsku. (wikipedia)

Pokúsime sa priebežne posielať správy o tom, čo robíme.

  9. apríl 2018

Po mierne turbulentnom lete sme úspešne pristáli v Seville. Dnes všetci sa boli predstaviť vo svojich firmách, nadšené sa vrátili na tuniakový guláš a po krátkom oddychu sme absolvovali prehliadku historického centra mesta. Objavili sme nádherné miesta, kde sa ešte v priebehu nasledujúcich dní vrátime. Samozrejme prehliadka mesta na nezaobišla bez prvých nákupov. Náš prvý deň sa nám páčil a o to viac sa tešíme na nasledujúce zážitky.

lip

Fotografie: 1 2 3 4 5

  12. apríl 2018

Napriek naším veľkým obavám a stresu z práce v inej krajine sa všetko zmenilo po prvom stretnutí s majiteľmi salónov. Každá z nás sa oboznámila s novým prostredím a spolupracovníkmi (boli nadviazané veľmi dobré kultúrne a medziľudské vzťahy). Naučili sme sa orientovať vo veľkom meste v inej krajine a je to pre nás rozhodne veľká skúsenosť a skúška samostatnosti. Každým dňom si získavame u majiteľov salónov väčšiu dôveru a s tým aj viac možností na prácu s klientmi. Najväčšiu radosť máme z úsmevu spokojných klientov.

lip

Fotografie: 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

  Tapas

TAPAS je typické rôznorodé španielske jedlo, ktoré prináša pochúťky z rôznych krajov tohto národa. Vo štvrtok večer sme mali možnosť zažiť tapas a ochutnávať rôzne špeciality - chobotničky, kalmary a iné plody mora, ktoré prinášajú úplne iný zážitok ako bryndzové halušky. Pečené zemiaky, kroketky, čipsy a rôzne omáčky sme poznali viac. Náš prvý dojem bol rozpačitý, no každý si tam nakoniec našiel svoje. Bolo to príjemné, a zároveň chutné spestrenie nášho pobytu.

lip

Fotos: 17 18 19 20 21

  14. apríl - smer Gibraltár

Všetci sme sa tešili na sobotu, lebo sme mali v pláne výlet. Cieľom bol Gibraltár. Cesta autobusom rýchlo ubehla aj preto, lebo sme si ju s poľskou skupinou spríjemňovali spevom. Po prechode vstupnou kontrolou sa jedna skupina vybrala na chodník, ktorý nás priviedol na gibraltársku skalu, odkiaľ sme videli spolu s opicami Gibraltar z vtáčej perspektívy. Druhá skupina sa rozhodla navštíviť okolité prístavy a poobzerať si pamiatky mesta. Zážitky máme úžasné. Popred nos nám rolovali a vzlietali lietadlá a tí, ktorí boli na skale, nezabudnú na stretnutia s opicami. Na Gibraltare sa nám všetkým veľmi páčilo a nemyslíme si, že tento zážitok niečo prekoná. Ako za všetko, sme aj za tento výlet projektu Erasmus+ veľmi vďačné. Tieto spomienky si uchováme navždy.

lip

Fotografie: 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

  15. apríl - Sevilla

Víkend má našťastie dva dni a my sme ten druhý mohli využiť na poznávanie najkrajších pamiatok Sevilly. Dopoludnia sme navštívili kráľovský palác Alcasar. Očarila nás úžasná maurská architektúra. Mozaiky všade naokolo až po samý strop, honosnosť priestorov, nádvorí a palácov dodnes svedčia o úžasnej zručnosti remeselníkov a bohatstve kráľov. Po prehliadke vnútorných priestorov sme chvíľu posedeli pri šálke kávy na terase palácovej kaviarne, kde nám robili spoločnosť veľmi krotké až dotieravé kačky a pávy.

Potom nasledovala prechádzka v prekrásnych záhradách. Blúdili sme v bludisku z myrtových krov, a keď sme sa dostali von, tak sme obdivovali množstvo fontán a voňavých citrusovníkov. Prechádzali sme sa a oddychovali na miestach, ktoré obľuboval aj Karol V. Popoludní sme sa postavili do dlhého radu na vstup do Katedrály, ktorá je najväčšou stavbou svojho druhu na svete. Našťastie to išlo rýchlo, a tak sme o malú chvíľu obdivovali hrobku Krištofa Kolumba a katedrálne poklady. Súčasťou prehliadky bol výstup na ikonickú sevillskú vežu Giraldu. Je dominantou Sevilly a je považovaná za najkrajšiu stavbu v meste. Výstup nebol príliš náročný, pretože lenivosť kráľov donútila stavbárov použiť namiesto schodov mierne naklonené rampy, po ktorých vystupovali hore na koňoch. Videli sme z vtáčej perspektívy celé mesto a jeho okolie.

lip

Fotografie: 34 35 36 37

  20. apríl - záver stáže

Posledné dni v španielskej Seville sa niesli v duchu FERIE. Všade, kam sme sa pozreli, boli Španielky v krásnych flamenco šatách. Dvoje rovnakých sme za celý týždeň trvania osláv nevideli. Atmosféra pripomínala koniec 19. storočia, Súčasťou hustej Sevillskej premávky boli okrem mercedesov a iných áut aj konské povozy so štýlovo odetými pohoničmi. Bol to pre nás všetkých jedinečný zážitok.

Vo štvrtok sme si pripomenuli školské dni a absolvovali sme záverečné testy zo španielčiny. Lektorka Mari nás veľmi pochválila a všetci sme získali certifikáty. Keď je už o nich reč, získali sme ešte jeden, a to o absolvovaní odbornej praxe. "Good bye session", ako to nazvala naša zlatá koordinátorka Paqui, sa niesla práve v duchu ochutnávky sangrie a odovzdávania spomínaných certifikátov. Samozrejme, dnes večer balíme a tešíme sa na hladké pristátie v Budapešti, a potom rýchly presun do svojich postieľok. Tešíme sa na všetkých v pondelok v škole.

Muchas gracias

Z+A+D

Fotografie: 38 39 40 41

F B