headerphoto

Odevný dizajn


Študijný 4-ročný odbor


Prečo študovať odevný dizajn na Gemerskej?

Ak ťa baví móda

Sme tu pre všetky dievčatá a chlapcov, ktorí sú kreatívni a chcú sa naučiť vlastné modely navrhovať, ušiť a prezentovať. Podmienkou je ukončenie deviateho ročníka základnej školy a absolvovanie talentovej skúšky.

Dlhoročná tradícia

Na SOŠ Gemerská existoval od roku 1975 odbor krajčírka, od roku 1978 odevníctvo a od roku 2007 odevný dizajn. Škola má kompletné materiálno-technické vybavenie, erudovaných pedagógov a spája dlhoročné skúsenosti so súčasnými módnymi trendami a inováciami.

Zaujímavé odborné predmety

Tvorivé myslenie žiakov rozvíjame tak, aby teóriu prepojili s praxou. Naučíme model výtvarne navrhnúť, spracovať technologicky a konštrukčne, taktiež ho realizovať a nakoniec prezentovať. Toto sa žiaci naučia na predmetoch výtvarná príprava, figurálne kreslenie, dejiny výtvarnej kultúry, odevný dizajn, odevná tvorba, základy umeleckej prezentácie, technológia, náuka o materiáli a konštrukcia odevov. Rozvíjame technickú, konštrukčnú a kresliarsku zručnosť, farebné cítenie, zmysel pre kompozíciu, orientáciu v odevnej technológii, materiáloch a výtvarných technikách.

Praktické vyučovanie pod jednou strechou

Ponúkame kompletne vybavenú dielňu, dva ateliéry a počítačové učebne. Študenti nájdu všetko pod jednou strechou, nemusia sa presúvať do iných budov a vyučovanie sa tak končí najneskôr o 13.40 hodine.

Pomôcky, materiál a látky zdarma

Študenti našej školy dostávajú na výtvarnú a figurálnu prípravu základný materiál zdarma (napr. gumy, ceruzy, farby, výkresy, látky), nemusia si všetko platiť. Je to pomoc hlavne pre študentov, ktorí si vyššie finančné výdavky nemôžu dovoliť.

Plenér, ročníkové projekty a súvislá odborná prax

V prvom ročníku študenti absolvujú týždenný plenér (kreslenie v prírode), ktorý realizujeme napr. v meste alebo košickej ZOO. V prvom až treťom ročníku týždenný ročníkový projekt, ktorého výsledkom sú konkrétne umelecké objekty alebo doplnky odevnej tvorby (napr. batikované doplnky, papierové korzety, pop-artové obrazy na plátne, maľované hodvábne šatky). V druhom a treťom ročníku súvislú týždennú prax v salóne, umelecko-remeselnej dielni, či kostymérni a ateliéroch divadla. Priamo v teréne tak dostávajú možnosť uplatniť svoje poznatky a zároveň si osvoja nové praktické zručnosti.

Zahraničné stáže – Kto by nešiel do Londýna či Sevilly?

Kvalitná a úspešná škola sa pozná podľa toho, že ponúka zahraničné stáže. Aj naši odevní dizajnéri patria medzi účastníkov projektov Leonardo da Vinci a Erasmus+. Dvakrát pracovali v módnych salónoch a dielňach v Londýne (2013 a 2014) a v roku 2018 sa chystajú do španielskej Sevilly. Po stáži získavajú certifikát o jej absolvovaní. Zvyšuje sa tým kvalita odbornej praxe a študenti zároveň spoznávajú kultúru, zvyky a tradície danej krajiny. Sú to pre nich neoceniteľné skúsenosti a zážitky.

Súťaže, workshopy a módne prehliadky

Pravidelne sa zúčastňujeme súťaží, napr. Módna línia mladých v Prešove, ale boli sme aj v Českej republike na Medzinárodnej súťaži mladých módnych tvorcov v Liberci, Dotekoch módy v Prostějove, či na Medzinárodných majstrovstvách krajčírov a dizajnérov v poľskom Krakowe. Množstvo ocenení svedčí o našich úspechoch. Účastnícke poplatky a dopravu na súťaže hradí študentom škola. Poskytujeme aj kreatívne ateliéry, workshopy a tvorivé dielne mimo priestorov školy. Módne prehliadky nielen v škole, ale i na akciách mesta Košice a v obchodných centrách.

Košice Fashion Week

Naši študenti predvádzajú svoje kolekcie aj na najväčšej módnej show v Košiciach – Košice Fashion Week a niektorí z dizajnérov a kozmetikov pracujú v nemenej zaujímavom zákulisí (backstage).

Uplatnenie a ďalšie štúdium

Absolventi sa môžu uplatniť v odevných a módnych ateliéroch, navrhovaní a tvorbe odevných modelov, reklamnej tvorbe, modelingových agentúrach, divadelných a filmových ateliéroch, podnikateľskej činnosti, či vlastnej autorskej umeleckej a odevnej tvorbe. Pokračovať môžu aj v štúdiu umeleckého, humanitného, ale aj technického zamerania na vysokej škole.

Sme školou moderného stylingu

Všetky odbory našej školy spolu vytvárajú moderný styling od úpravy vlasov, ošetrenia pleti, vizáže a odevnej tvorby. Vlasy ostriháme, nafarbíme a učešeme. Pleť vyčistíme, vymasírujeme a nalíčime. Model navrhneme a ušijeme. V priateľskej atmosfére sa u nás spája krása vonkajšia a vnútorná.

Príď medzi nás!

Fotogaléria

Klikni na foto, ak ťa zaujalo.
Alebo SEM a uvidíš všetko :)